Program

Duminica, 8 iulie

Sosire cazare
19:30 Cină

Luni, 9 iulie

Coordonatori: Simona Rednic , Daniela Belinski
Tema Lector
09:00-09:30 Test de evaluare Simona Rednic
09:30-10:30 Bolile scleroderma like Simona Rednic
10:30-11:00 Tumorile osoase-Mielom multiplu Siao Pin Simon
11:00-11:30 Artropatia Charcot Maria Tamas
11:30-12:00 Manifestări reumatice în boli infiltrative Ileana Filipescu
12:00-12:30 Pauză de cafea
12:30-13:30 Cazuri clinice-15 min/prezentare Simona Rednic, Daniela Belinski
Vârful iceberg-ului – sindrom coronarian acut la o tânără pacientă Maria Luiza Pană
GEPA ANCA-negativă cu afectare cardiacă – provocări în practica
clinică
Inga Agafiți
Febră rebelă, eritem şi poliartralgii – un diagnostic diferenţial facil? Monica Hugianu
Boala Behçet asociată cu HVB activă – dificultăți diagnostice și terapeutice Anca Vasileniuc
13:30-14:30 Pauză de prânz
14:30-15:30 Cazuri clinice-15 min/prezentare Simona Rednic, Daniela Belinski
Sindrom mielodisplazic indus de ??? la un pacient cu spondilita anchilozantă Ioana-Violeta Oltean
Recăderi survenite la un bărbat adult cu multiple comorbidităţi diagnosticat cu polimiozită acută idiopatică Cristina-Elena Gofiţă
Afectarea neurologică severă la o pacientă cu lupus eritematos sistemic Maria-Iulia Istoc
Sindromul febril prelungit-provocări diagnostice și terapeutice Andreea Radu
15:30-16:00 Simpozion Eli Lilly: Mecanism acțiune Jak Inhibitori Daniela Belinski
16:00-16:30 Nou și vechi în tratamentul LES Daniela Belinski
16:30-17:00 Pauză de cafea
17:00-18:00 Simpozion Alfasigma: AINS în practica curentă Daniela Belinski
19:30 Cină

Marti, 10 iulie

Coordonatori : Paulina Ciurea, Florian Berghea
Tema Lector/ Moderator
09:00-09:30 Profilul de siguranță al DMARDs sintetice Anca Mușetescu
09:30-10:00 Terapia anti TNF -cealaltă față a monedei Florentin Vreju
10:00-10:30 Implicații patogenice ale terapiei anti CD20 Anca Roșu
10:30-11:00 Alte ținte terapeutice biologice Paulina Ciurea
11:00-11:30 Pauză de cafea
11:30-13:30 Cazuri clinice-15 min/prezentare Paulina Ciurea, Florian Berghea
“Nu riști, nu câstigi” – chiar și în medicină? Andreea Săvulescu
Artroprtropatia asociată hemocromatozei prin depunerea de fier în membrana sinovială – un mare imitator Alesandra Cioroianu
Probleme de diagnostic și tratament într-un caz de lupus la barbat Livia Otlocan
Tulburarea depresivă – formă de debut a unei afecțiuni imuno-inflamatorii cronice reumatismale Ana-Maria Străinu
Boala PAGET a osului Iuliana Radu
Neoplazie tiroidiană diagnosticată ȋn timpul tratamentului cu Tocilizumab la o pacientă cu artrită reumatoidă Roxana-Gabriela Perianu
Disfonia pacientului cu Poliartrita reumatoidă: mai mult decât o simplă manifestare otorinolaringologică Elena-Iuliana Ioniță
13:30-14:30 Pauză de prânz
14:30- 15:00 Biotehnologia: Biologice originale/biosimilare Mirela Pârvu
15:00-15:30 Cum alegem terapia biologica Anna Biro
15:30-16:00 Cum monitorizam terapia biologica Monica Copotoiu
16:00-17:30 Atelier de capilaroscopie Laura Groșeanu, Ana Maria Gheorghiu
17:30-18:30 Cum îmbunătățim comunicarea medic -pacient Gabriela Udrea
19:30 Cină

Miercuri, 11 iulie

Coordonatori: Codrina Ancuța, Florian Berghea
Tema Lector
09:00-10:00 Spectrul manifestărilor extrarticulare: UveitaSpA Codrina Ancuța
10:00-10:30 Boala inflamatoare intestinală în SpA Cristina Pomirleanu
10:30-11:00 Pauză de cafea
11:00-13:00 Cazuri clinice-15 min/prezentare Codrina Ancuta, Florian Berghea
De la mialgii…la tetraplegie flască Mihaela Nedelcu
Abces muscular, miozita virală sau altceva? Ionut-Andrei Badea
Dificultăți în diagnosticarea unei boli rare: boala Still a adultului Adriana Boțan
Livedo racemosa și poliartrita reumatoidă – enigmă diagnostică și terapeutică Alexandra-Veronica Luca
Atunci când cazi Daisy Ana Maria Vaida-Voevod
Evoluția invalidantă a unei boli de colagen cu debut juvenil aflată la granița dintre dermatologie și reumatologie Andreea Obreja
O boală sau două boli cu determinism imun? Valentina Kistrui
13:00-14:30 Atelier de imagistică(ecografie, radiologie) Florian Berghea, Cosmin Constantinescu
14:30-15:30 Pauză de prânz
15:30-19:30 Networking
19:30 Cină

Joi, 12 iulie

Coordonatori: Andra Bălănescu, Mihai Bojincă
Lector
09:00-09:45 Imunitatea înnascuta și implicațiile în reumatologie Andra Bălănescu
09:45-10:30 Modalități terapeutice noi în osteoporoza Violeta Bojincă
10:30-11:00 Febra Mediteraneană Claudia Cobilinschi
11:00-11:30 Pauză de cafea
11:30-13:30 Cazuri clinice-15 min/prezentare Andra Balanescu, Mihai Bojinca
O complicație rară a imunoterapiei cu BCG Georgiana-Eliza Murgu
Dificultăți de management în scleroza sistemică și consecințele acesteia Diana Belciu
Abordarea multidisciplinară a unui caz de oligoartrită severă Gabriela Voicu
Crioglobulinemia mixtă – provocări diagnostice și terapeutice Diana-Maria Artene
Uveita în contextul terapiei biologice manifestare extraarticulară SpA vs. reacție paradoxală Laura Mihaela Dospinescu
Un debut atipic al sindromului SJÖGREN primar Cristina-Sorina Ghiţă
“Inamicul din umbră” : Spondilita anchilozantă cu amiloidoza secundară Georgiana Iftimie
13:30-14:30 Pauza de prânz
14:30-15:15 Manifestări articulare actuale în bolile reumatice Mihai Bojincă
15:15-15:45 Sindromul antifosfolipidic și sarcina Ioana Săulescu
15:45-16:45 Indici globali versus indici organ specifici în evaluarea activității LES Magda Pârvu
16:45-17:15 Recomandări privind vaccinarea pacienților cu boli inflamatoare cronice aflați în terapie biologică Elena Rezuș
17:15-18:15 Manifestări reumatismale în boli endocrine Elena Rezuș, Luana Macovei, Anca Cardoneanu, Alexandra Burlui
19:30 Cină

Vineri, 13 iulie

Coordonatori: Denisa Predețeanu, Claudia Mihailov
Lector
09:00-10:00 Pyoderma Gangrenosum din perspectiva reumatologului Denisa Predețeanu
10:00-11:00 Riscul CV în bolile inflamatoare reumatice Claudia Mihailov
11:00-11:30 Sindrom Sjogren (etiopatogenie, criterii diagnostic) Simona Caraiola
11:30-13:30 Cazuri clinice-15 min/prezentare Denisa Predeteanu, Claudia Mihailov
Febra familială mediteraneană- un diagnostic tardiv Anca Lunganu
Asociere rară între două boli autoimune Elena Viorica Luca
Granulomatoza cu poliangeită şi glaucomul – o provocare a diagnosticului diferenţial Andreea – Iulia Trandafir
Afectare reumatismală de etiologie complexă – dificultăţi în investigarea monoartritei acute Diana Dimancea
Anevrism de artera hepatică rupt ca prima manifestare în boala Horton Ana-Maria Boruz
În spatele aparențelor Ildiko Scheip
Dincolo de mirajul ulcerațiilor acrale Irina Cucos
13:30-14:30 Pauza de prânz
14:30-15:00 Sindrom Sjogren (tratament) Răzvan Ionescu
15:00-17:00 Guta Cătălin Codreanu
17:00-18:00 Simpozion Novartis: De ala patogenie la tratament în SpA Cătălin Codreanu, Ruxandra Ionescu
18:00 -18:30 Im Vivo. Descoperă întreaga poveste (proiect sustinut MSD)
18:30-19:00 Simpozion Roche:Vasculitele: aspecte și terapii inovatoare Daniela Belinski
19:30 Cină

Sâmbătă, 14 iulie

Coordonatori: Ruxandra Ionescu, Cătălin Codreanu
Lector
09:00-09:30 Impactul comorbiditatilor in SpA Ruxandra Ionescu
09:30-10:00 Nefrita lupică Ruxandra Ionescu
10:00-10:30 SIADH- și LES Sânziana Daia
10:30-11:00 Pauză de cafea
11:00-13:00 Cazuri clinice Ruxandra Ionescu, Cătălin Codreanu
Asociere rară de boli autoimune- o examinare atentă Roxana-Ioana Guțiu
Limfomul la pacientul cu poliartrită reumatoidă: asociere cu boala sau cu terapia biologică? Dalia Al Battah
Spondilartrita cu debut atipic Dragoș Ionuț Minca
Policondrita Recidivantă – Prezentare de caz Andreea Alice Muscă
Dorsalgie intensă la o pacientă diagnosticată cu spondilartrită formă predominant periferică Andrei Dobrescu
Scleroza sistemică progresivă sau scleromiozita cu evoluție rapidă în contextul infecțiilor repetate Claudiu Neagu
  Aspergiloza în poliartrita reumatoidă Alesea Nistor
13:00-14:00 Test final
14:00 Pauză de prânz